Cesta k NW zkouškám 01

09.09.2019

V návaznosti na článek "Trénink stojí, žádný postup" jsem se rozhodla začít novou sérii a to rovnou do sekce Deníček. Sen o alespoň jedné zkoušce z noseworku se mě drží od té doby, kdy se pro tento sport Pepper nadchl. Kdo neví o co jde - zjednodušeně pes při noseworku vyhledává konkrétní pachové vzorky (skořici, pomeranč) ve 4 možných "kategoriích": v přírodě, urbanech, vodě a v řadách.

Pro nosework je velice důležitá příprava, a tak jdu často trénovat něco jiného, protože nevím, co bych zrovna měla trénovat nebo se mi nechce dělat se zakládáním vzorků. Najednou pak koukám do tréninkového deníčku a vidím, že jsme naposledy trénovali před 2 týdny, měsícem i mnohem delší dobou. A takovým stylem se to samozřejmě nikam dotáhnout nedá.

I přes minimum tréninků a to, že jsme totální samouci, se Pepperovi moc daří a rozhodně není na co čekat! V polovině listopadu budou nejspíš přímo v Plzni zkoušky z noseworku, a tak bych se na ně chtěla zkusit připravit. Když budeme mít pevné datum, budeme se muset víc snažit. Tedy já, Pepper by čmuchal častěji hned. Rozhodla jsem se tuto naší cestu dokumentovat a tím se i trochu motivovat ke splnění daného cíle: 

"Připravit se co nejlépe na listopadové zkoušky z NW."

Abych se nemohla na nic vymlouvat, chci si průběžně vypracovávat tréninkové plány. V první řadě je nutné dát dohromady veškeré zdroje informací, které mám:

  • zkušební řád
  • kniha: Nosework (Kristýna Dostálková)
  • kniha: Nosework, trénink vyhledání specifických pachů - Tréninkový manuál (Eva Cecil, Klára Hlubocká)
  • informace ze semináře Jak na zahrabané vzorky (Kristýna Dostálková)
  • informace z online kurzu Řady samostatně (Kristýna Dostálková)

Podle zkušebního řádu jsem se snažila přijít na to, na jakou kategorii se zaměřit nejvíce a zkoušet ji pak jako první. I vzhledem k našim dosavadním zkušenostem se přikláním k Nature a Urbanům. Bohužel mezi nimi si vybrat nedokážu a vzhledem k částečnému prolínání to asi není nutné. Řady (Discrimation) jsme zatím vůbec nezačali, ale ráda bych na nich hodně zapracovala v blízké době. Navíc si musím začít připravovat podle řádu velikost vzorků, jejich umístění i velikost terénů.

Co umíme? Naimprintovanou má Pepper zatím jen skořici, hledat začíná na povel VZOREČEK (+ dohledává na UKAŽ), značí zalehnutím, před začátkem máme rituál: náčuch skořice v malé krabičce. Celkem úspěšně Pepper rozlišuje "velký terén" - kdy proběhne větší plochu rychleji a navětřuje, a "detailní hledání" - kdy rovnou zabodne čumák k zemi a čmuchá.

Kde všude jsme už čmuchali? V několika pokojích různých bytů, na několika zahradách, různě v parcích, na polích, v kempu, okolí chat, atd. Nezkoušeli jsme zatím více město, vodu jen jednou, úzké prostory. 

A nakonec se podíváme na problémy. Těch zatím moc nemáme. Pepper má tuto práci rád, dokáže se soustředit poměrně dlouho, i když už se nám taky stalo, že hledání vzdal. Dohledává a značí celkem stabilně, pokud nezalehne (nyní jen výjimečně), tak alespoň zamrzne. Největší starosti mi dělá odložení na začátku, kdy si nepočká na ukázání terénu a jde rovnou hledat, a hrabání, které už párkrát udělal. 

V příštím díle si ukážeme náš prvotní tréninkový plán.

peppertynecky@gmail.com
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky